مقایسه‌ی ام دی اف و ملامینه

ورق های ام دی اف و ملامینه را از قسمت های مختلف مورد ارزیابی و مقایسه قرار داده ایم تا شما بهترین انتخاب را داشته باشید:

۱.شکل ظاهری

روکش هر دو ورق از جنس ملامینه است. به همین دلیل از لحاظ شکل ظاهری هیچ تفاوتی با هم ندارند. یعنی اگر مقطع ورق مشخص نباشد شما تفاوتی بین ملامینه و ام دی اف مشاهده نخواهید کرد. یعنی اگر یک میز ام دی اف و یک میز ملامینه را کنار هم بگذارید از روی ظاهر نمیتوانید تشخیص بدهید کدام میز از کدام جنس ساخته شده است. در تصویر زیر مقطع هر دو ورق را میتوانید مشاهده کنید.

تفاوت ام دی اف و ملامینه

۲. مقاومت نسبت به رطوبت

همانطور که گفته شد، روکش هر دو ورق ملامینه است که نسبتاً در برابر رطوبت مقاوم است. اما اگر روکش خراش بردارد و یا سوراخ شود برای ورق چه اتفاقی میفتد؟

ام دی اف (MDF) و نئوپان هر دو در برابر رطوبت ضعیف هستند. پس از  رسیدن رطوبت به مقطع ورق ها آنها دچار تورم میشوند. درست است که روکش ملامینه می‌تواند تا حدودی جلوی نفوذ رطوبت به مغزی رو بگیرد، اما اگر روکش دچار آسیب بشود رطوبت به آسانی میتونه به مغزی نفوذ کند. بنابراین پیشنهاد می شود برای کابینت آشپزخانه و همچنین شهرهایی که رطوبت در آنجا بالاست از ام دی اف و برای بقیه شرایط از ملامینه استفاده بشود.

 

۳. مقاومت نسبت به حرارت

روکش ملامینه مقاومت زیادی نسبت به حرارت ندارد و چون روکش هر دو نوع ورقی که در حال مقایسه هستیم ملامینه است، عملکرد مشابهی در این زمینه دارند. به همین دلیل باید از در معرض قرار دادن اجسام داغ در مجاورت محصولات ساخته شده با این ورق ها اجتناب شود.

 

۴. قابلیت ابزار خوری

منظور از ابزارخوری، قابلیت برای اعمال اقداماتی نظیر انواع برشکاری، ابزار زدن و تغییرات ظاهری است که روی ورق انجام میشود. هرچه تراکم ورق بیشتر باشد (مانند ام دی اف) برشکاری راحت تری دارد. ورق ملامینه از خرده چوب‌های درشت‌تری ساخته میشود پس قابلیت ابزار خوری کمتری نسبت به MDF دارد.

 

۵. مقاومت در برابر هرز شدن پیچ ها

ورق های ام دی اف(MDF) استحکام خوبی دارند. اما به همان دلیل که ابزار خوری خوبی دارند، می‌توانند در بعضی نقاط با گذشت زمان انعطاف پذیر باشند و در نتیجه به مرور پیچ ها و اتصالاتی که  در محصول استفاده شده اند کمی شل شوند. اما ورق ملامینه در مدت زمان بیشتری می‌تواند حالت اولیه خودش را در محل لولاها، پیچ‌ها و اتصالات حفظ کند.

 

۶. مقاومت فشاری و خمشی

این ویژگی مربوط به استقامت ورق در مقابل فشار و خمش است. این قابلیت کاملاً مربوط به مغزی ورق است و ربطی به روکش ندارد. از طرفی چون دانسیته ورق ام دی اف بیشتر از نئوپان است قطعا مقاومت فشاری بیشتری را هم دارد و فشارهای زیادتری را تحمل می کند.

 

۷. مقاومت نسبت به خش افتادن

چون جنس روکش هر دو نوع ورق از ملامینه است، مقاومت آنها نسبت به خش افتادن کاملا یکسان است.

 

۸. مقاومت در برابر لکه پذیری

چون جنس روکش هر دو نوع ورق از ملامینه است، مقاومت در برابر لکه پذیری آنها کاملا یکسان است.

 

۹. تراکم و وزن

ورق ام دی اف (MDF) نسبت به ملامینه (نئوپان) دارای دانسیته بیشتری است و متراکم تر است. پس بالطبع دارای وزن بیشتری می باشد.

 

10. قیمت ورق

قیمت ورق ام دی اف از ورق ملامینه بیشتر است و در محصولات مختلف اختلاف قیمت های متفاوتی دارند.